34.204.198.73
Krakowskie Przedmieście 26/28
Wartownia:
+48 22 5520328

Jednym z ważniejszych symboli Uniwersytetu Warszawskiego jest brama główna przy Krakowskim Przedmieściu. Jest ona zwieńczona godłem uczelni - orłem w koronie i gałazkami wawrzynu i palmy w szponach.

Poprzedniczka dzisiejszej bramy, była dziełem architektów saskich. Nawiązywała ona do idei łuku trumfalnego zwieńczonego metalowym globem.

Zbudowana w 1910 r. wg projektu Stefana Szyllera nowa brama dość swobodnie łączyła cechy architektoniczne późnego renesansu, baroku i regencji. W niszach, po bokach bramy ustawiono posągi Ateny z hełmem w ręku oraz Uranii z globem. Przechodząc przez bramę dostajemy się pod opiekę bogini mądrości i wiedzę o wszechświecie.

Pomimo, że początkowo nowa brama nie za bardzo podobała się warszawiekom, z czasem wtopiła się w obraz miasta.

Podobnie jak większość kampsu brama została mocno uszkodzona podczas działań wojennych. Dopiero wiele lat później w niszach pojawiły się nowo odkute rzeźby, a całość doprowadzono do historycznej świetności.

Latem 2016 r. przeprowadzono generalny remont obiektu. Swoją świetność odzyskały nie tylko tynki, ale i piękne okucia wraz ze złoceniami. Zamontowano także nową iluminację.


Deprecated: Creation of dynamic property Joomla\CMS\User\User::$aid is deprecated in /home/bg/public_html/libraries/src/User/User.php on line 953